توقف رشد شاخص هم وزن


به گزارش اقتصادنیوز ، در معاملات روز دوشنبه شاخص کل بورس 5 هزار و 261 واحد صعود کرد و به سطح یک میلیون و 243 هزار واحد رسید.

بورس

توقف رشد شاخص هم وزن

امروز از ابتدای معاملات روند شاخص کل بورس صعودی شد و در نیم ساعت ابتدایی بیش از 2 هزار واحد رشد کرد. در پایان معاملات شاخص کل نسبت به روز یکشنبه 5 هزار و 261 واحد رشد کرد و به سطح یک میلیون و 243 هزار و 748 واحد رسید.

شاخص هم‌وزن نیز 116 واحد نسبت به روز یکشنبه پائین آمد و در رقم 382 هزار و 250 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس 31 واحد رشد کرد و به رقم 17 هزار و 799 واحد رسید.

بورس

دو سمت سبز و قرمز بازار

در پایان معاملات ‌روز دوشنبه، 186 نماد رشد قیمت داشتند که 130 نماد بورسی و 56 نماد فرابورسی بودند. همچنین 269 نماد کاهش قیمت داشتند که 189 نماد بورسی و 80 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 39 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 57 درصد بازار افت قیمت داشتند.

 افزایش ورود پول حقیقی

روز دوشنبه برای پنجمین روز متوالی ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار مثبت شد و 131 میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد که نسبت به دیروز رشد 178 درصدی داشته است.

در معاملات امروز بیشترین ورود پول حقیقی به سهام شستا (سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) تعلق داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 104 میلیارد تومان بود. پس از شستا، ومدیر (مدیریت ارزش سرمایه صندوق بازنشستگی کشوری) و ومعادن (توسعه معادن و فلزات) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

لیدرهای بازار

امروز «شستا»، «کچاد» و «وتجارت» بیشترین تاثیر را در رشد شاخص کل داشتند و سه نماد «فارس»، «شپنا» و «فملی» نمادهای بزرگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

در جدول پرتراکنش‌ترین نمادهای بورس ومدیر صدرنشین است و شستا و شپنا در رتبه‌های بعدی هستند. در فرابورس نیز گدنا، لطیف و رافزا پرتراکنش‌‌ترین نمادها هستند.

گروه‌‌ سبز بازار

امروز قیمت سهام تمام نمادهای گروه‌ «بانک‌ها و موسسات اعتباری» (مثل وتجارت، وبصادر، وسینا، وبملت، ونوین و وپارس) افزایش یافت.

افزایش ارزش صف‌های فروش

در پایان معاملات امروز ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز یکشنبه 40 درصد کاهش یافت و در رقم 416 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 18 درصد افزایش یافت و هزار و 273 میلیارد تومان شد.

شرکت محصولات کاغذی لطیف (با نماد معاملاتی لطیف) با صف‌ خرید 177 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از لطیف، نمادهای اخابر (مخابرات ایران) و بورس (بورس اوراق بهادار تهران) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش نیز به برکت (داروسازی برکت) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 171 میلیارد تومانی داشت. پس از برکت ، خزر (فنرسازی زر)  و بکاب (صنایع جوشکاب یزد) بیشترین صف فروش را داشتند.

کاهش ارزش معاملات خرد

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 21 هزار و 864 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز ‌‌یکشنبه 131 درصد افزایش یافته است. البته از این میزان بیش از 14 هزار میلیارد تومان معادل 64 درصد به معاملات اوراق مشارکت اختصاص دارد. همچنین ارزش معاملات خرد با افت 2درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 7 هزار و 27 میلیارد تومان رسید.

شستا و خساپا رکورد داران معاملات بورس

در معاملات امروز نماد شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد که ارزش معاملات آن 655 میلیارد تومان بود.

پس از شستا، ومدیر بیشترین ارزش معاملات را داشت و شپنا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن دو نماد بانکی وتجارت و وبملت در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


× هشت = 40