رفع مشکلات بازار سرمایه نیازمند همکاری کلیت نظام است/پیش‌بینی پذیری؛ اصلی‌ترین مطالبه فعالان بازار سرمایه


دبیر کل کانون کارگزاران بورس:

عظیم ثابت در حاشیه نمایشگاه دستاوردهای بازار سرمایه در مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس و دولت به منظور ارتقا پویایی بازار، کاهش ریسک  و … می‌بایست از تصویب قوانین به صورت خلق‌الساعه بپرهیزند، اکنون انتظار فعالان بازار سرمایه و نهادهای مالی، بازگشت به سمت مکانیزم‌های بازار ازجمله  شفافیت، قیمت‌گذاری منصفانه و تقویت پیش بینی پذیری اقتصاد است.

عظیم ثابت دبیر کل کانون کارگزاران بورس در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، در رابطه با نقش بازار سرمایه در اقتصاد کشور، اظهار کرد: علی‌رغم اهیمت و شفافیت بازارسرمایه به عنوان اصلی‌ترین بازاری که در آن سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد، طی سال‌های اخیر ظرفیت‌های آن به دلایل گوناگون مورد بی‌توجهی قرار گرفته است.

وی افزود: اکنون تمام ظرفیت‌های نظام به ویژه مجلس شورای اسلامی و دولت می‌بایست به منظور تقویت بازار سرمایه اقدامات و تلاش‌های متعددی را به مرجله اجرا بگذارند. به طور مثال باید اجازه دهند تا سازوکارهای بازار سرمایه به درستی اجرا شود.

دبیر کل کانون کارگزاران بورس در خصوص مهم‌ترین چالش‌ موجود در بازار سهام اظهار کرد: اکنون یکی از مهم‌ترین مشکلات بازار سرمایه، مربوط به قیمت‌گذاری دستوری است؛ زیرا این مساله با ماهیت و ذات بازار در تعارض است.

ثابت تاکید کرد: اگر قرار است مردم را به سمت سرمایه‌گذاری غیرمستقیم و بلندمدت دعوت کنیم یا آنکه تامین مالی بنگاه‌ها را از طریق بازار سهام انجام دهیم، باید اجازه دهیم تا زیرساخت‌های بازار سرمایه براساس الگوهای صحیح بازارهای مالی جهانی اجرا شود.

وی در رابطه با مهم‌ترین مولفه‌های سرمایه‌گذاران برای تزریق منابع در بازار سهام، اظهار کرد: افرادی که در بازار سرمایه، سرمایه‌گذاری انجام می‌دهند مسائلی همچون پیش‌بینی پذیری اقتصاد ،ثبات قوانین و مقررات و… به منظور تصمیم‌گیری برایشان اهیت دارد، اتفاقاتی که طی چندمدت اخیر شاهد آن بودیم مشکلات و چالش‌هایی را برای بازار سهام به‌وجود آورده که می‌بایست به واسطه کلیت نظام آن‌ها را بر طرف کنیم.

دبیر کل کانون کارگزاران بورس در ادامه گفت: در حال حاضر مجلس و دولت به منظور ارتقا پویایی بازار، کاهش ریسک و… می‌بایست از تصویب قوانین به صورت خلق‌الساعه بپرهیزند، اکنون انتظار فعالان بازار سرمایه و نهادهای مالی، بازگشت به سمت مکانیزم‌های بازار ازجمله شفافیت، قیمت‌گذاری منصفانه و تقویت پیش‌بینی پذیری اقتصاد است.

منبع : sena

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


4 × هشت =