بازدهی ۶ درصدی شاخص فرابورس در آخرین ماه پاییز


فرابورس در آخرین ماه پاییز ۱۴۰۲ شاهد بازدهی بیش از شش درصدی شاخص کل بود و ارزش معاملات بازارها نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۳۰ درصدی را به ثبت رساند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران(سنا) به نقل از فرابورس، در آخرین روز کاری آذرماه، شاخص کل فرابورس با ثبت رشد ماهانه ۶.۳ درصدی به کار خود در ایستگاه ۲۶ هزار و ۵۸۰ واحدی پایان داد. همچنین ارزش بازار فرابورس به ۲.۵ میلیون میلیارد تومان رسید که بیانگر رشد ۳.۹ درصدی در ۲۰ روز معاملاتی اخیر و افزایش ۱۰ درصدی نسبت به ابتدای سال است.

براساس این گزارش، به‌طور میانگین در ۲۰ روز کاری آذرماه جاری در بازارهای فرابورس شاهد معامله روزانه ۷.۲ میلیارد برگه انواع اوراق مالی به ارزش بیش از ۵۷ هزار میلیارد تومان بودیم.

همچنین، بررسی‌ها نشان می‌دهد در سومین ماه پاییز، متغیرهای ارزش، حجم و تعداد معاملات افزایش یافته‌اند.

بر این اساس، ارزش معاملات در پی رشد ۳۰ درصدی نسبت به آذرماه سال گذشته بر ۱.۱ میلیون میلیارد تومان بالغ شد. ارزش مبادلات فرابورس نیز در آذرماه ۱۴۰۱ رقم ۸۸۷ هزار میلیارد تومان بود که در آذر امسال ۲۶۴ هزار میلیارد بیشتر شده است.

افزون بر این، تعداد معاملات نیز در ماه گذشته، ۵ میلیون و ۷۲۸ هزار دفعه بود که رشد ۱۶ درصدی را نشان می‌دهد. حجم معاملات اما تا حدودی نسبت به مدت مشابه سال قبل ثابت بود و با رشد مثبت ۲ درصدی به ۱۴۵ میلیارد و ۶۴۸ میلیون ورقه رسید.

ارزش مبادلات

نگاهی به ارزش معاملات بازارهای مختلف فرابورس به تفکیک نشان می‌دهد، بازار ابزارهای نوین مالی با ارزش معاملاتی ۱.۱ میلیون میلیارد تومانی (که نسبت به آذرماه ۱۴۰۱ رشد ۳۰ درصدی را رقم زده)، بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داده است. پس ‌از آن بازار اول فرابورس با معاملاتی به ارزش ۱۵ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان و سپس بازار دوم با معاملات حدود ۱۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومانی به ترتیب بیشترین ارزش معاملات را پس از بازار ابزارهای نوین مالی در ماه گذشته از آن خود کردند.

بر پایه این گزارش، در بازار اول ارزش معاملات با افت ۱۰ درصدی مواجه شد این درحالی است که بازار دوم رشد ۹۳ درصدی مبادلات را تجربه کرد.

دو بازار توافقی و ابزارهای مشتقه نیز به ترتیب میزبان ۱۶ و ۸۲ میلیارد تومان دادوستد بودند.

از سوی دیگر، در بازار پایه در پی نقل‌وانتقال بیش از ۲۴ میلیارد سهم به ارزش ۱۲ هزار و ۶۹۰ میلیارد تومان، شاهد افت ۱۵ درصدی حجم و رشد ۳ درصدی ارزش معاملات بودیم.

صنایع برتر

بررسی صنایع پیشرو در آذرماه نشانگر آن است، گروه فلزات اساسی ۱۵ درصد از ارزش معاملات خرد بازار را به خود اختصاص داده و در صدر جدول قرار گرفته است.

همچنین، گروه‌های انبوه‌سازی و سرمایه‌گذاری‌ها نیز هر کدام با سهم نزدیک به ۹ درصدی در جایگاه‌های دوم و سوم صنایع پیشرو قرارگرفته‌اند.

در عین حال، ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار سهام در آذرماه ۱۴۰۲ بیش از ۳۶ میلیارد تومان بود که نسبت به ماه گذشته ۳۰ درصد افزایش یافته است.

رویدادهای مهم

این گزارش می‌افزاید، از مهم‌ترین رویدادهای ماه گذشته، پذیره‌نویسی اولین صندوق و املاک مستغلات شبکه بانکی کشور در فرابورس بود. بدین ترتیب پذیره‌نویسی صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات با نماد «امین شهر» در روزهای ۲۷ و ۲۸ آذرماه در فرابورس با موفقیت انجام شد.

همچنین در روز ۱۸ آذرماه ۱۴۰۲، بزرگ‌ترین تأمین مالی تاریخ بازار سرمایه در بازار اولیه فرابورس ایران با اتمام پذیره‌نویسی ۴۴۵۰ میلیارد تومانی ناشی از سلب حق تقدم شرکت صبا فولاد خلیج‌فارس در نماد «فصباح» محقق شد.

گفتنی است، در نهایت فرابورس آذرماه را با سبزپوشی شاخص کل، افزایش ارزش بازار و ثبت معاملات مثبت در اکثریت بازارها به پایان رساند.

منبع : https://www.sena.ir/news/84469/

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


8 × = چهل هشت